MaCphone

Řídící funkce pro TEMS Pocket 12.3

Hodnocení uživatelů:  / 1
NejhoršíNejlepší 

Vzhledem k množícím se dotazům, jak  fungují řídící funkce u TEMS Pocket terminálů, přinášíme článek s popisem této velmi důležité a užitečné vlastnosti pro terminál SonyEricsson Xperia ArcS (LT18i) s TEMS Pocket 12.3.

 

 

 

Oč vůbec jde

Řídící (Control) funkce umožňují ovládat rádio mobilního terminálu v rámci GSM/UMTS popř. LTE technologie. Jinak řečeno můžeme pomocí jednoduchých voleb v menu TEMS Pocket (dále jen TP) poručit telefonu aby používal jen vybranou technologii, konkrétní buňku a u pokročilých terminálů mu dokonce můžeme poručit kterou buňku naopak nepoužívat.

Jak šel čas

Prvním GSM/UMTS Tems Pocket terminálem byl SonyEricsson K800i, ten patřil do rodiny telefonů s chipsetem STE (operační systém OSE), dalšími byly například SE W995, C905, C702, W760. Tyto terminály umožňovaly zamknout na RAT (GSM/UMTS) a buňku.

                Terminály běžící na s OS Android to pak mají trošku složitější. Verze TP 12.3 má lock funkce následující:

Contro Function/Zařízení Xperia Arc S Galaxy S 4G Galaxy S II LTE Infuse 4G Vivid
WCDMA/GSM RAT lock ANO ANO ANO ANO ANO
LTE RAT lock - - ANO - ANO
WCDMA cekk lock/multi-lock, cell prevention ANO ANO - ANO -
WCDMA UARFCN lock ANO ANO - ANO -
GSM cekk lock/multi-lock, cell prevention  ANO ANO - ANO -
WCDMA/GSM band lock ANO ANO ANO ANO ANO
LTE band lock - - ANO - ANO
Vocoder selection ANO - - - -

 

Ve verzi 13 je pak situace velice podobná. Důležité je připomenout, že veškeré CONTROL funkce jsou závislé na licenci a HW. Telefony Samsung nemají žádné Cell Lock funkce, oproti tomu Sony a SonyEricssony mají s plnými licencemi možnost zamčení na kanál, buňku.

                Zaměřme se nyní na CONTROL funkce u telefonu SonyEricsson Xperia ArcS (LT18i). Jedná se o telefon pracující v pásmech GSM/UMTS. LT25i (Xperia V) má stejné CONTROL funkce a možnost práce v LTE navíc.

RAT Lock

                Tato funkce zamkne telefon na vybranou technologii. Podle obrázku je zřejmé, že položky znamenají:

 

Off - telefon si vybírá RAT sám, tak jak je normální

GSM - telefon bude pracovat pouze v pásmu GSM

WCDMA - telefon bude pracovat pouze v pásmu WCDMA

WCDMA Cell Lock

Je možné přinutit telefon k následujícímu chování v pásmu WCDMA:

                - zamknou telefon na jednu nebo několik buněk a/nebo UARFCN. Tím je telefon donucen pracovat pouze na zvolených buňkách/UARFCN

                - zabránit telefonu využívat jednu nebo několik buněk a/nebo UARFCN. Tím je telefon donucen pracovat na všech ostatních buňkách/UARFCN, než jsou nadefinovány.

Není možné používat oba typy zámků najednou (což by ani nebylo logické), nicméně lze zamykání nadefinovat jak pro Idle tak pro Dedicate stav, což umožňuje sledovat chování terminálu při Cell Reselection, Location Update respektive Handoveru.

                Samozřejmě síla signálu je odvozena od buňky na které telefon pracuje.

WCDMA cell lock

 

GSM Cell Lock

Je možné přinutit telefon k následujícímu chování v pásmu GSM:

                - zamknou telefon na jednu nebo několik buněk. Tím je telefon donucen pracovat pouze na zvolených buňkách.

                - zabránit telefonu využívat jednu nebo několik buněk. Tím je telefon donucen pracovat na všech ostatních buňkách, než jsou nadefinovány.

Stejně jako u WCDMA Locku, tak ani zde není možné aplikovat oba typy zámků najednou. Totožné je i využítí jak v Dedicate tak v Idle módu.

 

WCDMA Band Lock

Pomocí tohoto zámku je možné přinutit telefon pracovat ve vybraném WCDMA pásmu, která telefon podporuje. U LT18i je to buď 2100MHz (Band I) nebo 900MHz (Band VIII).

 

GSM Band Lock

Funkce je analogická jako u WCDMA Band Locku, s rozdílem technologie. LT18i podporuje 850 MHz, 900 MHz, 1800 MHz a 1900MHz v pásmu GSM.

Vocoder Lock

Možnost vybrat kodeky pro GSM/UMTS, které pak telefon uvádí v síti jako podporované. Vždy je nutné mít vybraný alespoň jeden GSM a jeden UMTS kodek. K dispozici jsou:

  • GSM Full Rate AMR
  • GSM Enhanced Full Rate
  • GSM Full Rate
  • GSM Half Rate AMR
  • GSM Half Rate
  • UMTS AMR
  • UMTS AMR2
  • UMTS AMR Wideband

Ovládání

Použití samotných CONTROL funkcí není nikterak složité a TP si je vesměs hlídá sám a to i když jich používáme více najednou. Tzn. není možné například použít WCDMA Cell Lock pokud máme RAT nastavený na GSM.

                Co se týče samotné aplikace zámku tak tu je možné použít z Menu -> Settings -> Control Functions. Zde je pak už vše jednoduše přístupné a intuitivně ovladatelné. Co ale určitě stojí za zmínku je, možnost ovládání Cell Lock funkcí přímo z hlavní obrazovky - Cell Listu. Jednoduchým podržení prstu na požadované buňce se objeví její nabídka. Pokud chceme, zvolíme přímo Cell Lock popř Cell Prevent, v pásmu 3G pak ještě UARFCN Lock nebo UARFCN Prevent.

                Vybrané buňky jsou pak označeny zeleně (Cell Lock), nebo červeně (Cell Prevent). Pokud se potřebujeme zámků rychle zbavit, můžeme v tomtéž "rychlém" menu zvolit Clear Cell (odstraní se zámky buněk) nebo Clear All (odstranění všech nadefinovaných zámků).

 

 

Závěr

Byly popsány možnosti pokročilých CONTROL funkcí. Je patrné, že obzvlášť Cell Lock funkce jsou velmi užitečné a při testování chování mobilních sítí mohou pomoci analyzovat mnoho problémů, jak při realizaci služby, tak v Idlu. Je nezbytné neopomenout, že nastavení CONTROL funkcí je aktivní i v případě pokud běží TP na pozadí, na což upozorňuje ikonka zámečku ve stavové liště.

                Pokud budete mít jakýkoliv dotaz, neváhejte ho napsat do diskuze pod článkem nebo rovnou do mailu.

 

You have no rights to post comments

Jste zde: Home Řídící funkce pro TEMS Pocket 12.3